ASTROFOTOGRAFIE Kometa C/2006 M4 SWAN Snímek v rozlišení 1024x768 pixelů
Snímek v rozlišení 1024x768 pixelů
|
24.10. se objevily zprávy o tom, že tato kometa výrazně zjasnila a je vidět pouhým okem. Den na to, ve středu 25. října večer, se vyjasnilo, a tak jsem zabalil nádobíčko a vydal se pozorovat a fotografovat. Hned po příjezdu na kopec Chlum severozápadně od Hradce Králové jsem kometu bez problémů viděl pouhým okem přímým pohledem jako malou mlhavou skvrnku. Triedr ukázal i ohon kolem 2 stupňů dlouhý. Po sestavení Newtona 210/1000 se ve 30mm 2" okuláru Vixen LV ukázal fantastický pohled - kometa s ohonem skoro přes dvě zorná pole, s CLS filtrem i s náznaky detailů v iontovém ohonu. Když jsem se vynadíval, začal jsem fotografovat pomocí malého refraktoru Borg 77ED a modifikované DSLR Canon EOS 300D. Po pořízení prvního snímku expozicí 3 minuty jsem fascinovaně zíral na výsledek - kometa s nádherným ohonem plným detailů skoro přes celé zorné pole. Pokračoval jsem tedy ve fotografování a z celkem dvaceti expozic po třech minutách vznikl tento záběr (větší verze na kliknutí): Údaje o snímku:
Po úspěšném fotografování malým refraktorem jsem ještě zkusil detailnější snímek pomocí newtonova dalekohledu o průměru 210mm a ohnisku jeden metr. Focení komplikoval dost silný vítr, nasouvající se vysoká oblačnost a malá výška nad obzorem, která v té době byla již jen kolem deseti stupňů. Celkem se mi podařilo nafotit ještě deset dalších snímků, a pak vše zhatila nasouvající se oblačnost. Detailnější záběr komety poskládaný z deseti expozic je zde: Údaje o snímku:
Kometu C/2006 M4 SWAN objevili koncem června 2006 nezávisle na sobě R.D. Matson a M. Mattiazzo při prohlížení volně dostupných snímků ze zařízení SWAN, umístěného na sluneční sondě SOHO. Od října se kometa z našich zeměpisných šířek začala promítat na večerní západní oblohu, a stala se u nás pozorovatelnou, a tak jsem se také pokusil o její vyfotografování. ![]() Vzhledem k nepříliš cisté atmosféře tady v polabí jsem vyrazil za kometou na Šerlich do výšky kolem 1100m.n.m. Ve zpočátku trochu větrném počasí jsem hned po setmění začal pořizovat snímky pomocí refraktoru Borg 77ED, při světelnosti f/4 (ohnisko 308mm). Celkem jsem nafotil 15 expozice časem 6minut při citlivosti 800ASA. Trochu jsem podcenil rychlost pohybu komety, a expozici jsem evidentně moc natáhl, ve snaze zachytit dlouhý iontový ohon. Kometa sice není viditelně rozmazaná, ale díky ostré kresbě refraktoru jsou po složení stopy z hvězd krásně tečkované. Větší mezera je způsobena výpadkem časovače a zdržením s následným zapojením nabíječky.
Údaje o snímku:
(c)1999-2012 Martin Myslivec |