ASTROFOTOGRAFIE M42 mlhovina v Orionu emisní
mlhovina Snímek v rozlišení 1024x1365 pixelů
Snímek v rozlišení 1024x768 pixelů
|
![]() Přestože M42 je jedním z nejčastěji fotografovaných a tzv. "otřepaných" objektů, nedalo mi to, a zkusil jsem ji opět vyfotografovat, ale tentokrát se všemi zkušenostmi, co jsem dosud získal, a se záměrem vydolovat ze snímku, co se dá. Zvolil jsem proto fotografii pomocí Newtona 210/1000 a jedná se o mozaiku ze dvou záběrů nad sebou, s překryvem asi 10%. Spoj snímků leží v centrální oblasti mlhoviny, u Trapezu. Pro detailní vykreslení centrální části bylo použito krátkých expozic centrovaných na střed mlhoviny v délkách 3, 10, 30 a 90 sec. Záběry slabých okrajových partií pak byly pořízeny časem 8 minut. Snímky byly vzájemně registrovány pomocí SW Registar, a složeny v Adobe Photoshopu. Snímek je mírně znehodnocen dosti velkým seeingem dosahujícím až 9", nicméně je to trochu patrné pouze na originální složenině o velikosti 2835x3780pix. Snímek je ovšem jinak dle mého názoru velmi povedený a na fotopapíře ve formátu 24x30cm se nádherně vyjímá. Údaje o snímku:
Tento snímek známé mlhoviny v Orionu byl pořízen upraveným digitálním fotoaparátem Canon EOS 300D pomocí malého refraktoru Borg 77ED. Po úpravě je fotoaparát dostatečně citlivý i na vlnovou délku H-alfa, takže je dobře použitelný k fotografování emisních mlhovin s převahou emise v této spektrální čáře. Snímek byl pořízen v rámci testování tohoto fotoaparátu po úpravě, takže byly pořízeny pouze 4 snímky, ale i tak je výsledek po složení velmi slušný, takže jsem ho vystavil. Centrální část mlhoviny, která je na 3minutových snímcích přeexponovaná, je doplněna ze snímku pořízeného časem 30sec. Údaje o snímku:
![]() V pořadí druhý (a velmi povedený) snímek známé mlhoviny M42 v Orionu. Jedná se o kompozici ze tří snímků, se expozičními časy 5, 25 a 45 minut. Pomocí vhodného zpracování bylo dosaženo toho, že jádro mlhoviny zůstalo nepřeexponované přesto, že jsou zobrazeny velmi slabé okrajové partie mlhoviny. Snímek je v "pravých" barvách. Tím je míněno to, že je barevně ponechán tak, jak ho podal film Kodak Supra 400, bez jakýchkoli barevných korekcí (zvýšení sytosti atd...). Pouze bylo odstraněno všudypřítomné nasvícení oblohy a vinětace okrajů. Samozřejmě, že mlhovinu takto nikdy neuvidíte, v dalekohledu o průměru zrcadla 21cm je vidět zhruba to, co má na snímku bílou či šedou barvu, a nejjasnější partie modré reflexní mlhoviny NGC 1975, vše zajisté bez barev. Údaje o snímku:
Na následujícím snímku je vidět jádro mlhoviny M42, které je obvykle na snímcích pořízených dlouhými expozicemi přeexponované. Jedná se o snímek pořízený expozicí okolo 1-2 minut, ještě v začátcích mého fotografování. Nyní jsem se k němu vrátil, a znovu ho zpracoval. Použitý film byl Kodak Supra, další údaje jsem tehdy nezaznamenal. Je to jedna z nejhezčích mlhovin na obloze. Je snadno viditelná pouhým okem v místě tzv. Orionova meče, který se nachází jižně pod třemi hvězdami tvořícími pas Oriona. Severně od mlhoviny (tedy nad ní) se nachází další, reflexní mlhovina NGC 1975. Obě mlhoviny spolu tvoří komplex ve kterém se z prachu a plynu rodí nové hvězdy. Celý komplex leží zhruba ve vzdálenosti 1500 světelných let. Údaje o snímku:
(c)1999-2012 Martin Myslivec |