ASTROFOTOGRAFIE M51
- Vírová galaxie Snímek v rozlišení 1024x768 pixelů
|
Tento snímek vznikl místo pozorování zákrytů M44 Měsícem (až do 22 hodiny se nad Bělečkem rozprostřel mrak a odsouval se hrozně pomalu) takže jsem nakonec fotil M51. Čekal jsem s ní na slušný seeing, aby šel použít Vixen VC200L a tu noc to bylo dobré. Obloha byla sice moc světlá (Měsíc den po první čtvrti) ale CCD kamera si s tím docela poradila. Jednoznačně je to nejprokreslenější snímek této galaxie, co zatím mám. Příště to bude vyžadovat delší expoziční čas, aby se zobrazily i slabší hvězdy a galaxie v pozadí. Údaje o snímku:
Po necelých dvou letech od posledního snímku (viz níže) jsem zaměřil dalekohled opět na tuto známou galaxii a předkládám Vám opět lepší a detailnější snímek. Jedná se o složeninu deseti 5-minutových expozic digitáním fotoaparátem Canon EOS 300D. Detailnější snímek se širším okolím a ve vyšším rozlišení získáte na odkazu vlevo. Údaje o snímku:
Tak jsem se konečně dostal k pořízení lepšího snímku této velmi známé galaxie, neboť ten minulý (viz. níže), pořízený v počátcích mého astrofotografování, za mnoho nestojí. Porovnejte sami. Tentokrát jde o kompozici dvou snímků, a protože je galaxie dost jasná, mohl jsem si dovolit prosté zprůměrování obou snímků, takže hezky klesl šum v obraze. Údaje o snímku:
Vírová galaxie M51 v souhvězdí Honicích Psů je častým cílem všech amatérských dalekohledů. V mém přístroji lze snadno pozorovat při 66-násobném zvětšení spirální strukturu této galaxie a také přilehlou galaxii NGC5195 ( 9.6 mag. a průměr cca 5' ). V menších přístrojích se oba objekty jeví jako dva mlhavé obláčky. Tento snímek je bohužel dosti nepovedený, neboť rušil silný vítr a navíc jsem nedokonale zaostřil, takže obrazy hvězd mají dost velký průměr (což je vidět hlavně na originálním nezmenšeném souboru). Mám v plánu pořídít snímek lepší. Údaje o snímku:
(c)1999-2012 Martin Myslivec |